شیراز - خیابان قصردشت - حد فاصل کوچه 68 و 70
آیا-از-دندانپزشکی-میترسید

برای خیلی از مردم رفتن به دندانپزشکی ناخوشایند است. درصد زیادی از مردم حتی از مراجعه به دندانپزشک می ترسند اگر شما جز این دسته افراد هستید می توانید به شناسایی ترس هایتان و ساخت تجربه های مثبت با دندانپزشکتان بر این ترس ها فائق بیایید. بدانید که ترس شما از دندانپزشکی معمول است و هیچ دلیلی ندارد که به دلیل ترستان از دندانپزشکی شرمگین باشید زیرا خیلی از مردم در سرتاسر دنیا این ترس را دارند حتی جالب است که بدانید بر طبق مطالعات جدید ترس از دندانپزشکی می تواند ریشه ژنتیکی هم داشته باشد !

چرا مردم از دندانپزشکی می ترسند؟

یکی از اصلی ترین علل ترس مردم از دندانپزشکی تصورات نادرست است .

کلینیک دندانپزشکی مهر کلینیک دندانپزشکی مهر کلینیک دندانپزشکی مهر
 • برخی از افراد به این دلیل که احساس می کنند در حین درمان دندانپزشکی کنترل اوضاع را از دست می دهند و دندانپزشک حتی در صورت وجود درد کارش را ادامه میدهد ازآن وحشت دارند درحالی که این گونه نیست و شما در حین درمان و هر زمانی که اشاره کنید دندانپزشکتان کار را متوقف خواهد کرد .
 • تجربه ناخوشایند قبلی از درمان های دندانپزشکی ممکن است شما را نسبت به دندانپزشکی بدبین کرده باشد کافیست این تجربه را با دندانپزشک خود مطرح کنید تا او بتواند با تغییرات اختصاصی در شرایط درمان شما تجربه پیشین را به تدریج و در چند جلسه برایتان به یک تجربه خوشایند تبدیل کند.
 • ترس از درد شاید شایعترین علت ترس از ندانپزشک است، با وجود پیشرفت های بسیاری که در دندانپزشکی حادث شده است و با وجود اسپری و ژل های بی حسی و تکنیک های تزریق بدون درد مطمئناً درد ناچیزی را در کل فرآیند احساس خواهید کرد.

با این حال نباید بگذارید این ترس شما را از دریافت خدمات دندانپزشکی که می تواند اثرهای جدی برروی سلامت و توانایی های اجتماعیتان داشته باشد محروم کند.

 

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟

 • قدم اول این است که بهداشت دهان و دندانتان را به صورت روزمره و همیشگی رعایت کنید تا نیازتان به انجام درمان های پیچیده و طولانی به حداقل برسد.
 • حداقل دوبار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان نقش خیلی مهمی در پیشگیری دارد.
 • اگر بیشتر به چکاپ بروید و احساس خوبی را تجربه کنید نه تنها سریعتر میتوانید بر ترس از دندانپزشکی غلبه کنید بلکه از بروز مشکلات جدی دهان و دندان هم پیشگیری می کنید. حتماً با یکی از دوستان یا اعضای خانواده را همراه خود به کلینیک دندانپزشکی ببرید زیرا حضور او می تواند به پرت کردم حواس شما یا آرام کردنتان کمک کند.
 • می توانید قبل از جلسه به موسیقی آرامش بخش گوش دهید یا ویدیو های سرگرم کننده و خنده دار ببینید.
 • قبل از شروع عملیات درمان با دندانپزشک خود درباره همه ترس های احتمالیتان حرف بزنید. شاید هم بخواهید نحوه درمان و مراحل آن را برایتان توضیح دهد این حق شماست که بدانید در طول جلسه درمان چه میگذرد . ممکن است تا قبل از آنکه در موردش به صورت جدی فکر کنید اصلاً ندانید که چرا میترسید و ممکن است بفهمید این فرآیند دندانپزشکی نیست که شمارا می ترساند بلکه محیط مطب یا کلینیک و یا خود شخص دندانپزشک است که از آن می ترسید با تعویض دندانپزشکتان به راحتی می توانید بر این مشکل غلبه کنید.
 • بسیاری از دندانپزشکان سعی می کنند با استفاده از رنگ های ملایم تر و از بین بردن بوهای ناخوشایند محیط مطبشان را کمتر کلینیکی و بیشتر خوشایند کنند.
 • پزشک مناسب خود را شناسایی کنید.دندانپزشک شما می تواند فضای کل جلسه درمانی را تعیین کند اگر رفتار او گرم و دلپذیر نباشد و بخواهد سرد و عاطفی برخورد کند احتمالاً باعث تشدید ترس های شما خواهد شد. یافتن پزشک مناسب می تواند به شما در غلبه کردن بر ترس هایتان خیلی کمک کند. قرار ملاقات هایی را با پزشکانی که فکر می کنید مناسب هستند تنطیم کنید تا بتوانید بهترینشان را انتخاب کنید و سوالات و نگرانی هایتان را با او در میان بگذارید و مطمئن شوید که آنها شما و ترس هایتان را جدی می گیرند . پزشکانی که شما را دست کم می گیرند می توانند ترس شما را تشدید کنند.
 • درمان را تدریجی جلو ببرید و با کارهای ساده تر مثل جرمگیری شروع کنید و بعداً به سراغ کارهای جدی تر مثل درمان ریشه و پر کردن دندان بروید و حتی چیزی که ناراحتتان می کند را با دندان پزشک خود درمیان بگذارید و از او بخواهید که درمان را متوقف کند تا آرام شوید در نهایت اگر اراده کافی برای غلبه بر ترس هایتان داشته باشید ما در کنارتان خواهیم بود و با افتخار به شما کمک خواهیم کرد .