شیراز - خیابان قصردشت - حد فاصل کوچه 68 و 70
اول-نخ-دندان-بکشیم-یا-اول-مسواک-بزنیم

استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان دو توصیه همیشگی دندانپزشکان به بیمارانشان است؛ اما همیشه بر سر تقدم و تأخر استفاده از این دو اختلاف نظر وجود دارد. جالبتر اینجاست که حتی دندانپزشکان نیز در این باره نظر واحدی ندارند.

استفاده از نخ دندان برای سلامت دندان ها و لثه مفید است و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و از بین رفتن بوی بد دهان می شود. اما آیا بهتر است اول مسواک بزنیم یا از نخ دندان استفاده کنیم؟

پاسخ را در ادامه بخوانید:

    • مزایای استفاده از مسواک قبل از نخ دندان

      اگر اول مسواک بزنید بسیاری از پلاک های روی سطوح دندانی را ازبین می برید؛ در نتیجه وقت کمتری برای استفاده از نخ دندان صرف خواهید کرد. برخی معتقدند که اگر اول از نخ دندان استفاده کنید و سپس مسواک بزنید ممکن است پلاک ها به نقاط خارج از دسترس میان دندانتان منتقل کنید. بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که اول مسواک بزنید چون بسیاری از افراد به این شیوه عادت کرده اند و هیچ ضرری هم ندارد.


  • مزایای استفاده از نخ دندان قبل از مسواک

    وقتی شما از نخ دندان استفاده می کنید همه پلاک ها ازبین نمی روند و ممکن است پلاک هایی که به نخ دندان چسبیده اند در دهان شما باقی بمانند اما اگر بعد از استفاده از نخ دندان مسواک بزنید همه این پلاک ها از بین می روند. از دیگر مزایای استفاده از نخ دندان این است که فلوراید موجود در خمیر دندان در بین دندان های شما، جایی که قبلاً پلاک بوده است، قرار می گیرد.

هیچ مدرک قطعی و محکمی وجود ندارد که ثابت کند بهتر است اول از نخ دندان استفاده کرد یا مسواک؛ در واقع اهمیتی هم ندارد که اول مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید؛ چیزی که اهمیت دارد این است حتماً روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید. بسیاری از مردم از هر دو روش استفاده می کنند و نتیجه یکسانی هم داشته است. اگر از هرکدام از این دو روش استفاده می کنید و در ده سال گذشته دندان هایتان سالم بوده اند لازم نیست روشتان را عوض کنید.